Giriş Yapın

Neden Üye Olmalıyım?
Onayla

Orhan Gencebay'la Bir Ömür

Orhan Gencebay'la Bir Ömür

Müzik dünyamızın en önemli isimlerinden biri olan Orhan Gencebay adına böyle bir proje yapılması sektörü hareketlendirmeye yetti. Yaz aylarının başından beri çok fazla projenin çıkmadığı bu dönemde, müzik camiası canlanmış oldu. Proje çok zekice düşünülerek hazırlanmış ve birçok isim çok başarılı olmuş ama OrhanGencebay şarkılarına sesi uymamış ve yorumu havada kalmış isim de oldukça fazla. Yıllardır OrhanGencebay'dan dinlemeye alıştığımız şarkıları, başkasından dinlemek aslında çok da kolay değil ama öyle isimler var ki söylediği şarkının hakkını fazlasıyla vermeyi başarmış.

Orhan Gencebay şarkılarını en iyi yorumladığını düşündüğüm isimler;

Albümün en iyi ismi kuşkusuz Tarkan, "Hatasız Kul Olmaz" şarkısını o kadar içten söylemiş ki, şarkıyı dinlerken mest olmamak ve her cümlenin etkisi altında kalmamak mümkün değil. Tarkan, Türkiye'nin en iyi şarkı söyleyen ismi olduğunu bir kez daha bu şarkıyla ispatlamış oldu. Öyle muhteşem bir sesi ve yorumu var ki, hangi şarkıyı söylerse söylesin, hangi tarzda olursa olsun başarı kaçınılmaz oluyor. Türkiye'nin Starı olmayı fazlasıyla hak ediyor, bir gün Tarkan kadar başarılı olacak bir isim ortaya çıkacak mı çok merak ediyorum.

Albümün en iyi isimlerinden biri de Ebru Gündeş, daha önce OrhanGencebay'ın birçok şarkısını en iyi şekilde yorumladığı için "Dil Yarası" adlı en sevdiğim Orhan Gencebay şarkısını da bu kadar başarılı bir şekilde yorumlaması beni şaşırtmadı. Özellikle, bir önceki albümünde seslendirdiği "Dünya Dönüyor" adlı şarkıyı çok severek dinlemiştim.

Sibel Can da yıllardır Orhan Gencebay şarkılarını çok başarılı bir şekilde yorumlamış, hatta usta ile düet yapmış bir isim. Albümde yer alan "Bilmesin O Felek" adlı şarkıyı muhteşem yorumlamış. Keşke, yıllar sonra OrhanGencebay ile bu şarkıda yeniden düet yapmış olsalardı, böylece albümde OrhanGencebay'ın da bir yorumunu duymak güzel olabilirdi.

Albümde en beğendiğim isimlerden bir diğeri de Kutsi, "Ben O Zaman Ölürüm" adlı şarkı o kadar sıcak ve aşk dolu ki, dinlerken şarkıdaki kadar aşık olmak istiyor insan. Bu şarkıyı dinlerken Kutsi'nin sesini çok özlediğimi fark ettim, yeni albümü üzerinde hala çalışmalarını sürdüren Kutsi, bu şarkıyla iyi bir sürpriz yapmış oldu.

"Benim Dünyam" adlı şarkıyı Deniz Seki'den dinlemek ise ayrı bir keyif, kendi yorumunu katarak şarkıyı resmen uçurmuş. Sanki şarkı Deniz Seki'nin sesiyle daha da gerçek ve hüzünlü olmuş. Özellikle şarkının giriş kısmı beni mest etmeye yetiyor, duygusal anlamda en çok etkilendiğim şarkılardan biri oldu.

Albümün en enerji dolu şarkılarından biri olan "Farkında Mısın" Demet Akalın ile yeni jenerasyona kazandırılmış oldu. Çok rahat her kulüpte çalabilecek kadar güzel bir düzelemeye sahip olan şarkıyı, Demet Akalın da çok başarılı bir şekilde yorumlamayı başarmış. Demet Akalın, günden güne şarkı söyleme becerisini geliştiriyor, oldukça zor olan bu şarkıyı gayet iyi söylemiş.

Orhan Gencebay şarkılarını seslendiren rock grupları arasında, en başarılı bulduklarım Manga ve Seksendört oldu. Manga'nın solisti Ferman Akgül'ün sesi bence arabesk müziğe çok uygun, çok hüzünlü bir sesi var. "Ya Evde Yoksan" elektrogitar eşliğinde çok daha dertli ve asi olmuş. Seksendört'ün solisti Tuna Velibaşoğlu'nun sesi de arabesk şarkılara çok uygun, her ne kadar rock müzik grubu olsalar da, kendi şarkılarında bile söyleyiş tarzında o arabesk yorumu hissediyorum ve çok başarılı buluyorum.

Albümün en özel isimlerinden biri de Rafet El Roman, kendi tarzında ve duygusallığında "Beni Biraz Anlasaydın" adlı şarkıyı öyle içli okumuş ki, dinlerken derinlere dalmamak mümkün değil. Albümde, Orhan Gencebay şarkılarını en doğal ve kendi halinde yorumlayan isimlerden biri bence.

Yıldız Tilbe, ses olarak arabesk şarkılara çok yatkın bir isim ve zaman zaman arabeskten türküye kadar her şarkıyı başarıyla seslendiriyor. Bu albümde, kendisini zorlamadan şarkısını en rahat şekilde söyleyen isimlerden biri de Yıldız Tilbe ve yılların şarkısı "Aşkımı Sakla" yeniden hayat bulmuş, çok beğendim.

Volkan Konak'tan "Gurbet" adlı şarkıyı dinlerken bir baktım ağlıyorum,oysa ne gurbetteyim ne de gurbette biri var. Bu şarkıda beni etkileyen tabii ki yorumun samimiyeti, bence Volkan Konak yorumlarken şarkıyı yaşamış ya da gerçekten böyle bir anısı var. Sanki kendi şarkısıymış gibi büyük bir ustalıkla şarkıyı söylemiş. Şarkının içindeki şiir ise nerden geldiği belli olmayan tokat etkisi yaratıyor, özellikle de "Kadınım" derken gerçek aşka inanan bir kadının etkilenmemesi mümkün değil.

Zara, "Dilenci" ile bir kez daha çok iyi bir yorumcu olduğunu ispatladı, dinleyip de beğenmeyen çıkmaz herhalde. Albümdeki en etkileyici ve yorumu zor olan şarkılardan biri de bu şarkı, Zara üstesinden nasıl da güzel gelmiş.

Emel Sayın da benim için albümün özel isimlerinden, "Hayat Devam Ediyor" adlı şarkı ile bende buradayım diyor. Şarkının pozitif enerjisi, hayat dolu sesine ve Türk Sanat Müziği yorumuna çok yakışmış.

Son olarak Berkay'ın başarılı yorumundan bahsedeceğim, albümde yer alan tek yeni isim Berkay. O kadar usta ve başarılı yorumcunun arasında olması O'nun için büyük bir gurur ve başarı olmalı. "Dünya Dönüyor" adlı şarkının hakkını vermiş, zaten Berkay'ın ses rengindeki arabesk tadı kendi şarkılarında da duyuyorduk, bu yüzden bu şarkıyı bu kadar iyi yorumlamasına şaşırmadım.

Orhan Gencebay şarkılarını söylerken ısınamadığım isimler;

Albümde en ısınamadığım yorum maalesef, normalde çok sevdiğim bir isim olan Emre Aydın'a ait. "Bir Teselli Ver" adlı şarkının ruhunu maalesef yorumunda hiç hissedemedim.

Aynı şekilde, sesini çok beğendiğim Candan Erçetin'in "Beni Böyle Sev" yorumu bende büyük hayal kırıklığı yarattı, sanki şarkıyı söylerken peşinden biri koşturmuş! Şarkının düzenlemesi bence hiç olmamış, düzenleme olmayınca yorum da havada kalmış.

Ajda Pekkan'ın "Severek Ayrılalım" yorumunu da oldukça soğuk buldum, sanki söylerken özenmemiş, "bir an önce söyleyeyim bitsin" demiş gibi. Ajda Pekkan gibi altın günlerini yaşayan dev bir isimden çok daha özel bir yorum beklerdim.

Mustafa Ceceli, "Yarabbim" adlı şarkıyı güzel yorumlamış ama dinlerken aklıma hep Levent Yüksel'in güçlü yorumu geldi. "Yarabbim" şarkısını bir dönem Levent Yüksel'den o kadar çok dinledik ve radyolarda o kadar çok yayınlandı ki, neredeyse şarkı Orhan Gencebay'dan çok Levent Yüksel ile anılmış oldu. Dolayısıyla hem Orhan Gencebay'dan hem de Levent Yüksel'den bu kadar çok dinlenmiş ve sevilmiş bir şarkıyı söylemek, diğer şarkıları söylemekten daha riskli olmuş.

Mustafa Sandal'dan "Kır Gönlünün Zincirini" dinlemek oldukça farklı bir deneyim oldu, şarkı oldukça değişmiş ve o olgun aşk şarkısı sanki çocuk şarkısı gibi olmuş.

Duman'dan "Gönül" şarkısını daha farklı dinlemek isterdim, eğer bu şarkıyı “Beni Yak Kendini Yak” adlı şarkının enerjisiyle söyleselerdi ve daha sert bir aranje yapsalardı, bence çok daha başarılı olur ve albümde öne çıkabilirlerdi.

Serdar Ortaç ise, "Hor Görme Garibi" adlı dertli şarkıyı "vur patlasın, çal oynasın" tadında yani kendi tarzına çevirerek oldukça eğlenceli bir şekilde söylemiş ama bence şarkı ruhunu kaybetmiş! Keşke Serdar Ortaç, duygusal bir şarkıyı seslendirseydi, ortaya daha farklı bir iş çıkabilir ve daha başarılı olabilirdi.

Bu albümde olması gerektiğini düşündüğüm isimler;

Bülent Ersoy, Linet, Kibariye, Sertab Erener, Ferhat Göçer, Şebnem Ferah, Hayko Cepkin, Müslüm Gürses, Özlem Tekin, Funda Arar, Mazhar Alanson, Işın Karaca, Levent Yüksel, Nalan, Muazzez Ersoy, Kubat, Göksel ve Gripin bu albümde olsalardı, albümde yer alan birçok isimden daha başarılı olurlardı bence.

Albümde keşke olsaydı dediğim şarkılar;

"Gücün Yeterse" benim için en özel Orhan Gencebay şarkılarından ama maalesef bu şarkı albümde yok. Yorumlanması oldukça zor olan bu şarkıyı yorumlamaya kimse talip olmamış demek ki! Uzun zamandır, bu şarkıyı cesur bir isim yeniden yorumlasın diye bekliyorum, bakalım bu hayalim ne zaman gerçekleşecek.

"Ayşem" adlı şarkı da harika bir Orhan Gencebay klasiğidir, bu şarkının yeni hali de iyi bir sesin yorumlamasıyla muhteşem olabilirdi.

"Aklım Takıldı" adlı şarkı nasıl gözden kaçabildi anlamış değilim, o kadar güzel ve aşk dolu bir şarkı ki, söyleyecek ismi böyle bir albümde mutlaka bambaşka bir yere taşıyabilirdi.

"Çakmak Çakmak Gözler" adlı şarkıyı bir rock grubu çok enteresan bir şekilde yorumlayabilir ve oldukça dikkat çekebilirdi.

Yine bir Orhan Gencebay klasiği olan "Çilekeş" Bülent Ersoy, Linet ya da Kibariye gibi dev seslerin yorumuyla yeniden hayat bulabilirdi.

DİĞER Süprizler

YORUM YAP

YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yapılmamış

ANAMENÜ

HAFTANIN SÜPRİZİ

Ümraniye Gündemi Gazetesi İmtiyaz Sahibi Kerim Öztürk

YAYIN AKIŞI

  • 17:00 : Gönül Yolcusu ( Yayında )
  • 19:00 : Atakan la Altı Telden
  • 22:00 : Gecelerin asi prensi Sizlerle

İSTEK MATİK

ANKET

Ümraniye Gündemi Gazetesi Sizce Başarılı mı Başarısız mı ?

Yandex.Metrica
Yandex.Metrica